Aspire: Ina’s Tale – recenzja

Sen o wieży

Wieża: Element dosłowny bądź alegoryczny bardzo wielu utworów w sztuce. Wieża jest również jednym z boahterów gry Aspire: Ina’s Tale. Ów budynek jest przedziwną konstrukcją zasilaną przez sny uwięzionych weń osób. Jedną z takich osób jest Ina, pewnego dnia budzi się ona ze snu, nie wie skąd się tu wzięła, jak długi czas spędziła i czemu akurat teraz dane jej się wybudzić.
Bohaterka wie jednak, że musi się z wieży wydostać, przy okazji znajdując odpowiedzi na powyższe pytania. Podczas swojej podróży spotyka kilkoro bardzo wyrazistych osób, które mogą pomóc w odpowiedziach, bądź w ucieczce z konstrukcji.

Od komnaty do komnaty

Debiutancka produkcja brazylijskiego studia Wondernaut Studio jest logiczną platformówką. Przemierzając widoczną z boku scenerię rozwiązujemy kolejne zagadki, które pozwolą nam ruszyć akcję do kolejnej komnaty. Od zagadki do zagadki oczywiście robi się coraz trudniej i bardziej wymagająco. Z czasem poznajemy nowe moce Iny, które pozwolą przemieszczać platformy bądź zasilać mechanizmy.
Zagadki nie są bardzo wymagające, ale czasem trzeba nieco wysilić szare komórki by odkryć jak posunąć akcję dalej. Nieco irytują momenty, w których trzeba się popisać zręcznością, na szczęście nie ma ich wiele, ale psują spokojny odbiór gry.

Piękna architektura

Graficznie jest przepięknie: Przemierzane komnaty zachwycają swym wyglądem, i czasem aż się chce przystanąć żeby nacieszyć oczy malowanymi tłami wnętrza wieży. Choć to tylko mała dwuwymiarowa gra zdecydowanie nie wieje budżetowością wyglądu.

Muzyka idealnie odwzorowuje wydarzenia na ekranie i komponuje się z rozgrywką i grafiką.
Dźwięki samej gry po prostu są, choć nie ma ich wiele. Tutaj Aspire nie mam wiele do zarzucenia, ale też nie było się czym zachwycać tak jak pozostałymi elementami oprawy.

Odpalając Aspire: Ina’s Tale miałem przed oczami Gris, faktycznie oba tytuły są do siebie zbliżone, jednak nie ma mowy tutaj o kserokopii, choć inspiracje wydają się wyraźne.

Przygoda krótka, acz warta polecenia

Wondernaut Studio stworzyło krótką, ale intensywną przygodę, którą zdecydowanie warto przeżyć, a nie tylko w nią zagrać. Może nie zapłaciłbym za nią pełnej kwoty, ale jak traficie w promocji zdecydowanie mogę polecić zagłębienie się w tajemnicę Iny i jej podróż przez wieżę.

Plusy

  • Piękna grafika
  • Wciągająca opowieść
  • Postacie
  • Zagadki, choć nie trudne wymagające myślenia

Minusy

  • Irytujące elementy zręcznościowe
  • Krótka

Platformy

PC, Nintendo Switch, Xbox

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *