Nie zapomnij do nas zajrzeć – >
Warszyc – krótka lekcja historii
Przechadzając się po płycie Atlas Areny podczas ostatniego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi natknąłem się na nie rzucające się w oczu małe stanowisko z komiksami historycznymi. Ku mojemu zdziwieniu odpowiadał za nie Instytut Pamięci Narodowej. Kierowany ciekawością postanowiłem uzupełnić swoją kolekcję o albumy typowo historyczne. Jako dodatek otrzymałem wydany w miękkiej oprawie Warszyc autorstwa Tomasza Kleszcza i Pawła Kowalskiego.
Warszyc opowiada o losach Stanisława Sojczyńskiego – nauczyciela, żołnierza Wojska Polskiego i Armii Krajowej, założyciela zbrojnej organizacji antykomunistycznej Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Komiks w skrótowy sposób przedstawia najważniejsze osiągnięcia głównego bohatera w walce o niepodległość Polski. Historia przeplatana jest brutalnym przesłuchaniem jakich rządy komunistyczne zaserwowały swoim więźniom, a które nierzadko dla przesłuchiwanych skończyły się śmiercią.
Wizualnie album jest zupełnie poprawny. Pełni rolę bardziej informacyjną i nie ma co oczekiwać wodotrysków graficznych. Nie na nich postawiono akcenty i jest to w pełni zrozumiałe.
![](https://starewilki.pl/wp-content/uploads/2024/10/Zrzut-ekranu-2024-10-6-o-13.53.18-813x1024.png)
Edukacja, której nie było
Ponieważ omawiany zeszyt jest skierowany do uczniów i bezpłatnie dystrybuowany w szkołach, jest szansa, że więcej osób po niego sięgnie. To ważne bo powiada o wydarzeniach wciąż relatywnie świeżych. A przecież istotnym jest by o historii nie zapominać gdyż inaczej ryzykujemy jej powtórką. Jest to też dla mnie w pewnym stopniu fascynujące gdy instytucja jaką jest IPN wchodzi coraz mocniej w mimo wszystko nowe dla siebie medium.
Po podstawówce i liceum miałem dość przerabiania po raz n-ty tego jak wyglądają kolumny jońskie, korynckie i doryckie, zaś historia XX wieku była traktowana zupełnie po macoszemu. I co z tego, że katalizatorem dla moich zainteresowań były dzieła pokroju „Szeregowca Ryana” i „Kompanii braci”, czy „Medal Of Honor” z PS1 skoro w szkole nie miałem szansy poszerzyć tej wiedzy? Rzecz dla mnie kompletnie niezrozumiała. Dlatego popieram tego typu inicjatywy. Omawiany komiks ma za zadanie informować i zainteresować tematem, wg mnie spełnia oba te założenia.
Warszyc uzupełnia streszczona biografia Sojczyńskiego oraz kilku innych istotnych postaci tamtych lat. Komiks w wersji elektronicznej możemy przeczytać za darmo na stronie IPN-u.
![](https://starewilki.pl/wp-content/uploads/2024/10/Zrzut-ekranu-2024-10-6-o-13.54.00-716x1024.png)